Da li ste ikada osetili jake bolove, otok i crvenilo u zglobovima? Da li se to periodočno ponavlja nedeljama, mesecima ili i duže? Ukoliko je odgovor da, da li ste proverili da li imate giht?
Giht je metabolički poremećaj čije je zapaljenje povezano sa akumulacijom mokraćne kiseline, smatra se jednim od najbolnijih oblika reumatizma. Ova bolest najviše pogađa muškarce (80%) i kod muškaraca preko 40 godina, giht je najčešća zapaljenska bolest zglobova. Žene su imune do menopauze, uglavnom, jer ih štite ženski hormoni. Povećava se rizik uzimajući hormone i upotrebom diuretika za lečenje visokog pristiska. Giht je tipično poznat kao “bolest kraljeva” i odnosi se na vrstu artritisa koja se razvija zbog povišenih nivoa mokraćne kiseline u krvi, poznate kao hiperurikemija. Hiperurikemija može dovesti do taloženja kristala mokraćne kiseline u zglobovima i okolnom tkivu, što izaziva bolne upale i otekline. Ova bolest obično pogađa zglobove, najčešće veliki nožni palac, ali može uticati i na druge zglobove kao što su kolena i lakat.
Mokraćna kiselina se nakuplja unutar zglobova, burzi ili tetivnih ovojnica. Najveći deo (oko 70%) mokraćne kisline se izlučuje urinom, a ostatak se izlučuje putem gastrointestinalnog trakta. Ovo oboljenje nastaje kao posledica zapaljenske reakcije tkiva na kristale mokraćne kiseline. Karakteriše ga bolno zapaljenje zglobova, najčešće u prvom metatarzofalangealnom zglobu, kao rezultat taloženja kristala mononatrijum-urata u zglobnom prostoru.
Njegovo lečenje zahteva i farmakološku i nefarmakološku intervenciju. Noviji lekovi koji ciljaju na različite inflamatorne medijatore, enzime ili transportere su u različitim fazama kliničkog razvoja. Do danas, niko nije stigao do faze III i tek treba da dobije odobrenje od regulatornih tela. Potraga za optimalno dizajniranim lekom sa poželjnom efikasnošću i prihvatljivim bezbednosnim profilom je još uvek u toku.
Hronične bolesti bubrega dovode do smanjenja eskrecije mokraćne kisline i hiperurikemije, a na smanjenje eskrecije utiču i neki lekovi poput tiazidnih diuretika, diuretika Henleove petlje, beta-blokatora, ciklosporina i aspirina (visoke doze aspirina imaju urikozurički efekat). Samom periodu artritisa prethodi period asimptomatske hiperurikemije. Tada dolazi do taloženja kristala u tkivima. Kada se nakupi dovoljna količina, pokreće se zapaljenje koje rezultuje akutnim artritisom.
Razvija se polako i asimptomatski do iznenadnog akutnog bola. Ovi događaji se dešavaju bez upozorenja, najčešće noću, i uglavnom utiču na zglob velikog nožnog prsta i okolnu kožu, koji postaju otečeni, crveni i izuzetno osetljivi na dodir i pritisak.
Najčešći pokretači akutnog nadapa gihta povezan je sa ishranom: obilni obroci bogati mesom, prekomerna konzumacija alkohola, ekstremne dijete ili tretmani za mršavljenje. Pored toga, kod hospitalizovanih pacijenata, napadi gihta mogu se javiti nakon uzimanja diuretičkih lekova koji mogu biti neophodni za smanjenje krvnog pritiska ili usporavanja cirkulacije. Oni povećavaju količinu urina, a ne dozvoljavaju izbacivanje značajnije količine mokraćne kiseline.
Preduslov za lečenje gihta je pravilno dijagnostikovanje i praćenje bolesti, kao i pronalazak uzroka. Dijagnoza se može potvrditi identifikacijom kristala mononatrijum-urata u sinovijalnoj tečnosti zahvaćenog zgloba ili tofusa. Mogu se dokazati i kad nema kliničkih znakova artritisa. Koncetracija mokraćne kisline nije dovoljna za potvrdu gihta. Hiperurikemija jeste najčešći faktor rizika nastanka gihta, a sama učestalnost napada gihta raste sa porastom koncetracije mokraćne kisline u krvi, ali jedno ne uslovljava drugo niti je nužno da se javi i jedno i drugo. Određivanje ekskrecije mokraćne kisline ima značaja samo ako se giht javio pre 25. godine života, ukoliko bolesnik ima kalkolozu bubrega i/ili pozitivnu porodičnu anamnezu za pojavu gihta u mlađem uzrastu. Uglavnom je to posledica Leš-Nijanovog sindroma (poremećaj izazvan nedostatkom enzima hipoksantin-guanin fosforibotransferaze)i kod ovakvih pacijenta može dovesti do opstruktivne uropatije (glavni uzrok trajnog oštećenja bubrega).
Bez lečenja, povremeni napadi gihta mogu prerasti u hronični giht i oštetiti različite zglobove i dovesti do stvaranja ružnih gihtnih čvorova ili bezopasnih naslaga uratnih kristala u najhladnijim delovima tela, kao što su ušne školjke, laktovi, stopala i prsti. Pored toga, hronični giht može dovesti do naslaga mokraćne kiseline u bubrezima. Kamen u bubregu koji se formira može zapaliti bubrežnu karlicu i izazvati kolike. Pored toga, hronični giht se može degenerisati u takozvanu sekundarnu artrozu.
Uprkos sve većoj prevalenciji bolesti, raspon trenutno dostupnih lekova je staromodan. Pored toga tu su brojni neželjenih efekata sa kojima se pacijenti često susreću. Trenutni tretman za hiperurikemiju, alopurinol, kolhicin i drugi dostupni lekovi izazivaju negativna dejstva koja se nakon nekoliko meseci korišćenja ili godina lečenja, javlja se preosetljivost na lek što kasnije može dovesti do ozbiljnih reakcija kad se prestane sa lekom.
Postoji potreba za novim, efikasnim i sigurnim proizvodomima i ta potreba je bila pokretač koji je podstakao Carnomed da ispita Karnozin Extra, koji može da pomogne ljudima koji pate od ovog stanja, minimizirajući neželjene efekte i pomogne im da živi što kvalitetnije.
Rađena su istraživanja na pacovima, kojima su davali karnozin (20,40 i 80 mg/kg na dan) i alopurinol (10mg/kg na dan) kao kontrolna grupa. Analiza terapije sprovedena je na jetri i bubrezima. Utvrđeno je da je karnozin smanjio inflamatornu reakciju i da ima potencijal da ublaži fibrozu HK2 inhibiranjem upale. Pored toga, smanjio je ekspresiju URAT1 i GLUT9 (transporteri mokraćne kisline,odgovorni su za ponovnu apsorpciju urata iz lumena bubrega u ćelije proksimalnih tubulu). Zaključak studije je da karnozin može potencijalno da popravi oštećenje hepetorenealne šupljine i da smanji ekspresiju proteina reapsorpcije mokraćne kiseline inhibiranjem upale, čime se ublažava hiperurikemija, kao i oštećenja bubrega. Pokazano je i da povoljno utiče na povrede koje su nastale na jetri zbog hiperurikemije. Potvrđen je i hepatoprotektivni efekat ublažavanjem oštećenja jetre oksidativnim stresom, pošto povećana koncetracija povećava broj ROS (reaktivne vrste kiseonika) u organizmu.
Karnozin Extra pored svojih do sada poznatih beneficija može i da se koristi kod stanja hiperurikemije i ublažavanja simptoma gihta. Pacijenti koiji su uzimali Karnozin Extra su primetili da imaju ređe napade gihta i da kraće traju. Kako to radi? Istraživajući smo došli do zaključka da smanjuje ekspresiju proteina reapsorpcije mokraćne kiseline inhibiranjem upale, čime se ublažava hiperurikemija. Povećana koncetracija mokraćne kiseline povećava broj ROS (reaktivne vrste kiseonika) u organizmu, a Karnozin Extra pomaže u borbi sa ROS. Karnozin Extra zbog svojih antioksidativnih i protivupalnih svojstava. Giht je povezan s upalom i oksidativnim stresom, pa se može smanjiti upala i oksidativni stres i upravljati ovim stanjem.
Informisanost o gihtu, uključujući uzroke, faktore rizika, simptome i opcije lečenja, omogućava pojedincima da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem. Razumevanje kako određene namirnice, navike i aktivnosti utiču na nivo mokraćne kiseline i rizik od napada gihta ključno je za prevenciju. Resursi kao što su vodiči za ishranu, saveti za vežbanje i tehnike smanjenja stresa mogu biti izuzetno korisni.
Iako su samopomoć i promene u načinu života važni, saradnja sa zdravstvenim timom je neophodna. To uključuje redovne konsultacije sa lekarom, praćenje nivoa mokraćne kiseline i prilagođavanje plana lečenja prema potrebama. Reumatolog, nutricionista, fizioterapeut i farmaceut mogu pružiti specijalizovanu podršku i savete, čineći upravljanje gihtom efikasnijim.
Giht zahteva dugoročnu pažnju i upravljanje. Uzimajući u obzir potencijalne komplikacije poput oštećenja zglobova i bubrežnih kamenaca, važno je ostati angažovan u kontinuiranom praćenju i lečenju. Dugoročni cilj nije samo upravljanje akutnim napadima već i smanjenje nivoa mokraćne kiseline na stabilne, zdrave vrednosti kako bi se sprečili budući napadi i zaštitili zglobovi i bubrezi.
Giht je kompleksno stanje koje zahteva sveobuhvatan pristup u lečenju i upravljanju. Ključ uspeha leži u kombinaciji medicinskog tretmana, zdravih životnih navika, edukacije i podrške. Uz pravilan pristup, moguće je smanjiti učestalost i težinu napada gihta, očuvati zdravlje zglobova i voditi aktivan i ispunjen život. U svetu gde medicinska nauka neprestano napreduje, budućnost za osobe sa gihtom izgleda svetlije nego ikad, sa sve više opcija za lečenje i bolje strategije za upravljanje bolešću na vidiku.
Za više informacija:
+38165/201-49-83
info@carnomed.rs